Dinçer Güçyeter kadınsı yanını ve özgürlük dürtüsünü anlattı

Beykozlu

Member
Bunda yıldızserisinde toplumun her kesiminden insana kadın ya da erkek olmanın, trans olarak yaşamanın ya da herhangi bir cinsiyete ait hissetmemenin kendileri için ne anlama geldiğini soruyoruz. Cinsiyet duygumuzu neyin şekillendirdiğini bulmak için yola çıktık. Bu sefer yazar Dinçer Güçyeter'le.

Annesi fabrikada, meyhanede ve tarlalarda çalışırken, babası çoğunlukla zarar eden girişimler olmak üzere kendi planlarının peşinde koşuyordu: 45 yaşındaki Dinçer Güçyeter, Aşağı Ren bölgesindeki Nettetal'de Türk misafir işçilerin oğlu olarak büyüdü. . Okuldan sonra alet tamircisi olarak çıraklık yaptı. 2011 yılında EILIF yayınevini kuran Dinçer Güçyeter, forklift sürücüsü olarak çalışmış ve şiirlerini yayınlamıştır. Bu şiirlerin “Prensim, Ben Gettosuyum” adlı cildi 2021 yılında Peter Huchel Ödülü'ne layık görülmüştür. 2022 sonbaharında ilk kitabını yayımlamıştır. roman: “Almanya Masalımız”, mikrotext Verlag tarafından yayınlandı. Kitapta ailesinin farklı kültürler arasında büyümesini ve özgürlük özlemini farklı dillerle anlatıyor. Bunun için Leipzig Kitap Fuarı Ödülü'nü aldı. Dinçer Güçyeter eşiyle birlikte yaşıyor Kadın ve iki çocuk hala Nettetal'da.

Çocukken bile oldukça kadınsıydım ve bu da savaşmam gerektiği anlamına geliyordu. Okulda, spor derslerinde ve daha sonra alet tamircisi olarak eğitimimde. Yapıların erkeksi olduğu Müslüman bir ailede büyüdüm. Her ne kadar kendimi kadınsı olarak görsem de erkeksi görünen erkekleri yargılamıyorum. Ailelerinden etkileniyorlar. Beş yaşında camiye gitmeye başlayan erkek çocuklardır. Geleneksel beklentilere uyduğu için anneleri tarafından pompalananlar.

Haberler İçin Takip Edin

Reklamsızdır ve istenildiği zaman iptal edilebilir

?